MarketsNY
Springfield Gardens, NY
Live listings and local prices in Springfield Gardens, refreshed May 12, 2026.
Listings118
Median price$794,000
Median $/sqft$493
Mix81% sale
Listings
80 homes
$849,999for sale
135-07 223rd St
5 bd · 4 ba

$999,000for sale
144-27 175th St
6 bd · 5 ba

$650,000for sale
13767 Bedell St
3 bd · 1 ba · 1,171 sqft · $555/sqft
$999for sale
146-45 182nd St
Studio

$725,000for sale
132-35 156th St
3 bd · 1.5 ba · 1,385 sqft · $523/sqft

$1,575,000for sale
16517 144th Dr
8 bd · 4 ba

$829,000for sale
232-16 143rd Ave
4 bd · 3 ba

$1,195,000for sale
14590 226th St
6 bd · 5 ba

$885,000for sale
14015 183rd St
5 bd · 2 ba

$1,225,000for sale
18303 145th Ave
6 bd · 4 ba

$799,000for sale
143-47 228th St
3 bd · 2 ba · 1,150 sqft · $695/sqft

$1,550,000for sale
18112 145th Ave
8 bd · 4 ba

$450,000for sale
12117 196th St

$658,888for sale
14670 Farmers Blvd
2 bd · 2 ba · 1,071 sqft · $615/sqft

$699,000for sale
182-14 146 Rd
2 bd · 2 ba · 828 sqft · $844/sqft

$950,000for sale
140-37 Charles Ln
5 bd · 3 ba

$1,325,000for sale
148-39 230th Pl
6 bd · 3 ba

$799,000for sale
12128 194th St
4 bd · 1.5 ba · 1,260 sqft · $634/sqft

$1,300,000for sale
22008 145th Avenue Springfield Gdns
6 bd · 6 ba

$884,999for sale
182-19 147th Ave
4 bd · 2 ba

$980,000for sale
121-01 196th St
3 bd · 2 ba

$1,250,000for sale
22612 146th Ave
6 bd · 4 ba

$799,999for sale
21942 141st Rd
3 bd · 2 ba · 1,056 sqft · $758/sqft

$849,000for sale
138-56 232nd St
3 bd · 2.5 ba · 1,538 sqft · $552/sqft

$1,269,999for sale
22032 147th Ave
6 bd · 4 ba

$1,179,000for sale
17109 144th Ave
3 bd · 2.5 ba · 2,808 sqft · $420/sqft

$799,999for sale
13754 Southgate St
3 bd · 1 ba · 1,740 sqft · $460/sqft

$1,200,000for sale
220-19 146th Ave
6 bd · 4 ba

$3,400for rent
13719 Southgate St
3 bd · 1 ba · 1,672 sqft · $2/sqft

$3,850for rent
16711 144th Dr Unit 2ND
3 bd · 1 ba · 2,016 sqft · $2/sqft

$3,300for rent
14729 227th St
3 bd · 2 ba · 2,340 sqft · $1/sqft

$3,825for rent
145-01 223rd St Unit 2ND
3 bd · 2 ba · 1,200 sqft · $3/sqft

$3,500for rent
147-36 Springfield Ln Unit 1
3 bd · 2 ba · 1,750 sqft · $2/sqft

$2,500for rent
148-42 231st St Unit 1
2 bd · 1 ba · 1,200 sqft · $2/sqft

$3,400for rent
23038 144th Ave Unit 1ST
3 bd · 1 ba · 1,922 sqft · $2/sqft

$3,150for rent
178-45 145th Rd
3 bd · 1 ba · 2,262 sqft · $1/sqft

$3,500for rent
14547 224th St
3 bd · 1 ba · 1,880 sqft · $2/sqft

$3,800for rent
14519 220th St
3 bd · 2 ba · 1,200 sqft · $3/sqft

$3,300for rent
13722 Bedell St
3 bd · 1 ba · 2,016 sqft · $2/sqft

$3,095for rent
225-10 146th Ave
3 bd · 2 ba · 1,200 sqft · $3/sqft

$3,200for rent
145-20 227th St Unit 2ND
3 bd · 1 ba · 1 sqft · $3200/sqft

$3,200for rent
14019 183rd St
2 bd · 1 ba · 1,800 sqft · $2/sqft

$3,700for rent
Unknown
3 bd · 2 ba · 2,450 sqft · $2/sqft

$1,050,000for sale
146-02 180th St
6 bd · 4 ba

$800,000for sale
Unknown
Studio

$699,999for sale
139-35 182S St
3 bd · 3 ba · 1,920 sqft · $365/sqft

$665,000for sale
19009 122nd Ave
3 bd · 2 ba · 1,149 sqft · $579/sqft
$399,000for sale
182-16 144 Ave
6 bd · 3 ba

$940,000for sale
140-33 Coombs St
5 bd · 2 ba

$1,001,000for sale
146-66 222nd St
6 bd · 4 ba

$865,000for sale
191-01 122nd Ave
3 bd · 3 ba · 1,200 sqft · $721/sqft

$925,000for sale
14605 227th St
5 bd · 3 ba · 1,251 sqft · $739/sqft

$720,000for sale
13744 Belknap St
4 bd · 3 ba · 1,712 sqft · $421/sqft

$1,175,000for sale
14426 229th St
6 bd · 2 ba

$899,000for sale
22023 137th Ave
6 bd · 2.5 ba · 2,190 sqft · $411/sqft

$729,999for sale
11815 Springfield Blvd
3 bd · 1.5 ba · 1,224 sqft · $596/sqft

$439,500for sale
18806 Nashville Blvd
3 bd · 1.5 ba · 1,184 sqft · $371/sqft

$765,000for sale
141-22 181st St
3 bd · 2 ba

$850,000for sale
186-46 139th Ave
5 bd · 3 ba

$1,000,000for sale
219-19 143rd Rd
5 bd · 5 ba · 2,070 sqft · $483/sqft

$599,000for sale
194-01 Nashville Blvd
4 bd · 2 ba

$749,000for sale
225-19 141 Ave
5 bd · 3 ba · 1,286 sqft · $582/sqft

$700,000for sale
140-36 184th St
4 bd · 2 ba

$599,999for sale
23027 148th Ave
3 bd · 1 ba · 660 sqft · $909/sqft

$769,900for sale
21827 130th Ave
3 bd · 3 ba · 1,351 sqft · $570/sqft

$1,325,000for sale
21625 136th Rd Unit 1
7 bd · 5 ba · 2,640 sqft · $502/sqft

$775,000for sale
14024 184th St
4 bd · 3 ba · 1,824 sqft · $425/sqft

$572,700for sale
22025 134th Rd
3 bd · 1 ba · 1,230 sqft · $466/sqft

$725,000for sale
178-41 Crandall Ave
3 bd · 1.5 ba · 1,120 sqft · $647/sqft

$739,999for sale
17826 Zoller Rd
3 bd · 2.5 ba · 1,088 sqft · $680/sqft

$949,000for sale
146-15 221st St
4 bd · 2 ba

$1,199,000for sale
16807 144th Dr
8 bd · 6 ba

$1,200,000for sale
146-15 226th St
3 bd · 6 ba

$1,275,000for sale
14521 Guy R Brewer Blvd
6 bd · 5 ba

$1,250,000for sale
14519 Guy R Brewer Blvd
6 bd · 5 ba

$1,425,000for sale
13435 161st St
8 bd · 5 ba

$1,200,000for sale
146-84 182nd St
6 bd · 3 ba

$644,900for sale
122-52 Springfield Blvd
3 bd · 2.5 ba · 1,720 sqft · $375/sqft

$675,000for sale
14715 231st St
5 bd · 2 ba · 1,824 sqft · $370/sqft

$1,149,000for sale
22904 147th Ave
5 bd · 4 ba