MarketsNY
Briarwood, NY
Live listings and local prices in Briarwood, refreshed May 12, 2026.
Listings88
Median price$267,000
Median $/sqft$336
Mix89% sale
Listings
80 homes
$300,000for sale
139-15 83rd Ave Unit 117
1 bd · 1.5 ba · 732 sqft · $410/sqft

$535,000for sale
135-46 Grand Central Pkwy Unit 4C
2 bd · 2 ba · 761 sqft · $703/sqft

$499,000for sale
135-46 Grand Central Pkwy Unit 2A
2 bd · 1 ba · 637 sqft · $783/sqft

$220,000for sale
14050 Burden Cres Apt 2E
Studio · 1 ba · 585 sqft · $376/sqft

$185,000for sale
14350 Hoover Ave Apt 505
Studio · 1 ba · 500 sqft · $370/sqft

$329,000for sale
139-15 83rd Ave Unit 330
2 bd · 1 ba · 975 sqft · $337/sqft

$419,999for sale
83-11 139 St Unit 1F
2 bd · 1.5 ba · 1,000 sqft · $420/sqft

$339,900for sale
141-05 Pershing Cres Unit 207
2 bd · 1 ba · 900 sqft · $378/sqft

$230,000for sale
14010 84th Dr Apt 6G
1 bd · 1 ba · 650 sqft · $354/sqft

$220,000for sale
143-50 Hoover Ave Unit 306
1 bd · 1 ba · 800 sqft · $275/sqft

$165,000for sale
8515 Main St Apt 10S
1 bd · 1 ba · 415 sqft · $398/sqft

$145,999for sale
84-01 Main St Unit 107
Studio · 1 ba · 450 sqft · $324/sqft

$255,000for sale
143-50 Hoover Ave Unit 304
1 bd · 1 ba · 824 sqft · $309/sqft

$269,000for sale
83-11 139 St Unit 1D
1 bd · 1 ba · 707 sqft · $380/sqft

$280,000for sale
139-15 83 Ave Unit 409
2 bd · 1 ba · 772 sqft · $363/sqft

$1,099,000for sale
86-46 139th St
5 bd · 2 ba

$365,000for sale
8401 Main St Apt 311
2 bd · 1 ba

$220,000for sale
141-05 Pershing Cres Unit B7
2 bd · 1 ba · 884 sqft · $249/sqft

$219,000for sale
139-09 84 Dr Unit 608
1 bd · 1 ba · 750 sqft · $292/sqft

$389,999for sale
80-14 150 St Unit 25B
2 bd · 1 ba · 1,100 sqft · $355/sqft

$459,000for sale
143-50 Hoover Ave Unit 416
3 bd · 2 ba · 1,550 sqft · $296/sqft

$3,300for rent
135-32 82nd Ave
3 bd · 1.5 ba · 1,000 sqft · $3/sqft

$2,400for rent
139-15 83rd Ave Unit 717
1 bd · 1 ba · 800 sqft · $3/sqft

$2,800for rent
13915 83rd Ave Apt 233
2 bd · 1 ba · 975 sqft · $3/sqft

$3,200for rent
138-54 Hoover Ave Unit 3R
2 bd · 2.5 ba · 1,200 sqft · $3/sqft

$2,100for rent
140-17 84th Dr Unit 5F
1 bd · 1 ba · 700 sqft · $3/sqft

$3,200for rent
141-16 84th Dr Unit 3B
2 bd · 2 ba · 850 sqft · $4/sqft

$3,250for rent
8403 Lander St Apt 2B
2 bd · 2 ba · 850 sqft · $4/sqft

$2,800for rent
14832 87th Ave
2 bd · 1 ba · 768 sqft · $4/sqft

$1,700for rent
143-50 Hoover Ave Unit 605
Studio · 1 ba · 500 sqft · $3/sqft

$199,888for sale
2961155 139-05 85 Dr
2 bd · 1 ba · 900 sqft · $222/sqft

$200,000for sale
8423 Manton St Apt 1D
1 bd · 1 ba · 730 sqft · $274/sqft

$199,900for sale
143-50 Hoover Ave Unit 204
1 bd · 1 ba · 830 sqft · $241/sqft

$259,900for sale
141-05 Pershing Cres Unit 117
2 bd · 1 ba · 900 sqft · $289/sqft

$178,000for sale
84-23 Manton St Unit 4A
Studio · 1 ba · 550 sqft · $324/sqft

$249,000for sale
143-50 Hoover Ave Unit 302
1 bd · 1 ba · 825 sqft · $302/sqft

$249,000for sale
84-01 Main St Unit 410
1 bd · 1 ba · 750 sqft · $332/sqft

$299,000for sale
139-15 83 Ave Unit 629
2 bd · 1 ba · 975 sqft · $307/sqft

$199,900for sale
141-05 Pershing Cres Unit 210
1 bd · 1 ba · 750 sqft · $267/sqft

$847,000for sale
Unknown
3 bd · 3 ba · 1,280 sqft · $662/sqft

$419,000for sale
139-21 85th Dr Unit 5B
2 bd · 1 ba · 900 sqft · $466/sqft

$345,000for sale
139-15 83rd Ave Unit 407
2 bd · 1 ba · 950 sqft · $363/sqft

$250,000for sale
147-57 Charter Rd Unit 26D
1 bd · 1 ba · 750 sqft · $333/sqft

$304,999for sale
84-31 Van Wyck Expy Unit 1M
2 bd · 1 ba · 887 sqft · $344/sqft

$4,300,000for sale
139-43 Queens Blvd

$229,000for sale
139-09 84th Dr Unit 306
1 bd · 1 ba · 750 sqft · $305/sqft

$245,000for sale
84-01 Main St Unit 506
1 bd · 1 ba · 700 sqft · $350/sqft

$245,000for sale
83-35 139 St Unit 1D
1 bd · 1 ba · 700 sqft · $350/sqft

$319,000for sale
139-15 83 Ave Unit 305
2 bd · 1 ba · 950 sqft · $336/sqft

$259,000for sale
147-14 84 Rd Unit 2A
1 bd · 1 ba · 750 sqft · $345/sqft

$285,000for sale
149-32 Union Tpke Unit 24A
1 bd · 1 ba · 750 sqft · $380/sqft

$244,000for sale
84-01 Main St Unit 207
1 bd · 1 ba · 850 sqft · $287/sqft

$249,900for sale
147-53 Grand Central Pkwy Unit 1
1 bd · 1 ba

$154,888for sale
85-15 Main St Unit 12S
Studio · 1 ba · 575 sqft · $269/sqft

$1,199,000for sale
80-36 138th St
5 bd · 2 ba

$250,000for sale
139-09 84th Dr Unit 408
1 bd · 1 ba · 700 sqft · $357/sqft

$199,000for sale
143-50 Hoover Ave Unit 219
1 bd · 1 ba · 800 sqft · $249/sqft

$329,000for sale
139 15 83rd Ave Unit 503
2 bd · 1 ba · 900 sqft · $366/sqft

$359,000for sale
84-01 Main St Unit 527
2 bd · 1 ba · 861 sqft · $417/sqft

$249,900for sale
141-05 Pershing Cres Unit 202
1 bd · 1 ba · 850 sqft · $294/sqft

$888,000for sale
148-28 87th Ave
4 bd · 2.5 ba · 1,440 sqft · $617/sqft

$569,000for sale
141-16 84th Dr Unit 5A
2 bd · 2 ba · 873 sqft · $652/sqft

$625,000for sale
143-41 84 Dr Unit 8B
2 bd · 2 ba · 1,015 sqft · $616/sqft

$319,888for sale
139-15 83rd Ave Unit 431
2 bd · 1 ba · 975 sqft · $328/sqft

$499,888for sale
85-15 Main St Unit 12J
3 bd · 2 ba · 1,600 sqft · $312/sqft

$155,000for sale
82-39 134th St Unit 1H
1 bd · 1 ba · 750 sqft · $207/sqft

$938,000for sale
147-42 Hoover Ave
4 bd · 2.5 ba · 1,120 sqft · $838/sqft

$338,000for sale
141-05 Pershing Cres Unit 516
2 bd · 1 ba · 950 sqft · $356/sqft

$265,000for sale
139-15 83rd Ave Unit 506
1 bd · 1 ba · 700 sqft · $379/sqft

$448,900for sale
14116 84th Dr Apt 3D
1 bd · 2 ba · 655 sqft · $685/sqft

$278,000for sale
139-05 85th Dr Unit 4B
1 bd · 1 ba · 680 sqft · $409/sqft

$165,000for sale
84-55 Daniel St Unit 6E
1 bd · 1 ba

$265,000for sale
85-15 Main St Unit 3E
1 bd · 1 ba · 700 sqft · $379/sqft

$439,000for sale
14116 84th Dr Apt 1C
1 bd · 1 ba · 782 sqft · $561/sqft

$285,000for sale
139-05 85th Dr Unit 4G
2 bd · 1 ba · 1,000 sqft · $285/sqft

$299,000for sale
142-35 84 Dr Unit 6B
2 bd · 1 ba · 900 sqft · $332/sqft

$2,199,000for sale
139-22 Coolidge Ave
3 bd · 3 ba

$1,398,888for sale
82-04 141st St
3 bd · 3 ba · 2,379 sqft · $588/sqft

$1,349,000for sale
138-53 82nd Dr
Studio

$190,000for sale
144-37 Grand Central Pkwy Unit 74E
1 bd · 1 ba · 750 sqft · $253/sqft